1944 m. kovo 24 d. vokiečių nužudytų už žydų slėpimą Wiktorios ir Józefo Ulmų bei jų septynių vaikų beatifikacijos proga Lenkijos Respublikos ambasada ir Lenkijos institutas Vilniuje kviečia 2023 m. rugsėjo 10 d. 13 val. į šv. Mišias Vilniaus Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčioje lenkų kalba ir aplankyti lauko parodą „Mirtis už žmogiškumą. Ulmų šeima“, kurią parengė Lenkijos tautos atminties instituto Žešuvo filialas.
Ekspozicija parengta lietuvių ir lenkų kalbomis, ją bus galima apžiūrėti Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios kieme šių metų rugsėjo 10–spalio 8 dienomis.
Parodoje pristatomas lenkų šeimos likimas. Šeimos, kurios gyvenimą lėmė karo ir okupacijos žiaurumai. Józefas ir Wiktoria Ulmai nepasidavė istorijos tėkmei. Jie tapo aktyviais jos dalyviais ir atkreipė dėmesį į žmones, kuriems reikėjo pagalbos. Stojo į gėrio pusę. Tautybė, religija, kultūriniai skirtumai vokiečių okupacijos teroro akivaizdoje tapo nereikšmingi, svarbus buvo žmogiškumas. Trokšdami apsaugoti gyvybę, patys ją prarado.
Karo metais Józefas ir Wiktoria Ulmai po savo stogu Lenkijos Bielsko apskrityje, Markovoje, priglaudė aštuonis persekiojamus žydus – Szallų ir Goldmanų šeimas. Prieš aušrą atvykę vokiečių žandarai Ulmų namo palėpėje rado pasislėpusius žydus. Per keliolika akimirkų žandarai nužudė visus: Józefą Ulmą, nėščią žmoną Wiktorią, šešis jų vaikus Stasią, Basią, Władzių, Franeką, Antosį, Marysią ir visus besislapstančius žydus. Tikėtina, kad žydų slėptuvė buvo aptikta dėl policininko Wlodzimierzo Lesio skundo, už tai lenkų pogrindis jį nubaudė mirtimi.
1995 m. Ulmams po mirties suteikti Pasaulio tautų teisuolių vardai. 2016 m. Markovoje duris atvėrė jų vardo muziejus, skirtas visiems lenkams, gelbėjusiems žydus per Holokaustą. Nuo 2018 m., pagerbiant tragiškų Markovos įvykių metines, kovo 24 d. Lenkijoje minima Nacionalinė lenkų, gelbėjusių žydus vokiečių okupacijos metu, atminimo diena.
Parodoje eksponuojama dešimtys nuotraukų ir dokumentų. Kai kurie iš jų skelbiami pirmą kartą.