Genocido centras pagaliau pripažino: V. Sladkevičius nedirbo KGB

Pradinis/Ištikimi Kristui/Kardinolas Vincentas Sladkevičius/Genocido centras pagaliau pripažino: V. Sladkevičius nedirbo KGB

 

Beveik 3 metai – tiek laiko praėjo nuo tada, kai buvo viešai paskelbta, kad dirigentas Saulius Sondeckis, aktorius Donatas Banionis ir kardinolas Vincentas Sladkevičius buvo KGB agentais. Spaudos konferencijoje naujasis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas Adas Jakubauskas apgailestavo dėl pirmtakų klaidų. Informaciją jis pažadėjo pašalinti, tačiau kaltų dėl šviesuolių apšmeižimo neieškos.

Seime surengtoje konferencijoje „100 metų nuo kardinolo Vincento Sladkevičiaus gimimo“ kalbėdamas Seimo narys Arūnas Gumuliauskas pasidžiaugė, kad 2021 m. Seimas paskelbė kardinolo V.Sladkevičiaus metais. „Tačiau jubiliejinių metų išvakarėse liko tam tikrų nuosėdų, kurios virsta šaukštu deguto medaus statinėje. Dėl centro paskelbto KGB agentų žurnalo Seime buvo sudaryta darbo grupė. Mes pateikėme išvadas, kuriose pažymėjome, kad centro darbe pastebėjome ne tik nesklandumų, bet ir darbo broko“, – pradėdamas konferenciją sakė A.Gumuliauskas.

Manau, kažkas panašaus galėjo būti ir V.Sladkevičiaus patirtyje. Gal jis griežto „ne“ nepasakė, bet neabejoju, kad nedavė jokio sutikimo bendradarbiauti“, – sakė kardinolas S.Tamkevičius.

Centro vyr. patarėja, istorikė dr. Kristina Burinskaitė kalbėjo apie to meto KGB rodytą dėmesį dvasininkams. „Nors KGB dokumentai kalba apie V.Sladkevičiaus užverbavimą, tie patys dokumentai byloja, kad jis jiems nedirbo. Pats užverbavimo faktas tarsi užfiksuotas, bet veiklos dokumentų nėra. Tai, kad jis buvo pašalintas iš agentūrinio tinklo, taip pat byloja, kad greičiausiai už atsisakymą realiai bendradarbiauti jis buvo pašalintas ir ištremtas į Nemunėlio Radviliškį. Jam buvo užvesta operatyvinio stebėjimo byla. Jis tiesiog nedirbo KGB. O sutikimas bendradarbiauti kai kuriais atvejais būna tik pretekstas atsikratyti KGB dėmesio“, – konferencijoje sakė K.Burinskaitė.

Akivaizdu, kad kardinolo V.Sladkevičiaus atvejis yra būtent toks. Jis garbingai atlaikė painias KGB žabangas ir net pati KGB tai pripažino, ištremdama jį į tolimiausią bažnytkaimį.“

Tęsdamas jis tarsi bandė atsiprašyti už paskelbtą informaciją, kartu atsakomybę perkeldamas ant visuomenės pečių. „Apgailestauju, kad centrui paskelbus savo tyrimą apie KGB agentų archyvinių asmens bylų registracijos žurnalą viešojoje erdvėje nebuvo gerai išgirstas centro perspėjimas, kad jį, kaip ir kitus KGB dokumentus būtina vertinti kritiškai. Nes ne visi asmenys, kuriuos KGB savo žurnale įvardino agentais, iš tiesų dirbo agento darbą.

Apgailestauju, kad ne vienerius metus trukęs centro tyrimas visuomenėje sukėlė neadekvačių, nepamatuotų vertinimų“, – sakė A.Jakubauskas ir trumpai pranešė priimtą sprendimą: „Nauja centro vadovybė nutarė šį tyrimą išimti iš savo svetainės. Jis ten buvo trejetą metų, tad buvo pakankamai laiko su juo susipažinti. O pats KGB dokumentas yra visiems prieinamas Lietuvos ypatingajame archyve.“

A.Gumuliausko minėtoje darbo grupėje buvo nustatyti konkretūs centro darbuotojai, atsakingi už informacijos paviešinimą. Tačiau panašu, kad atsakomybės niekas nesulaukė. „Ne darbuotojai dokumentą paliko. Jis yra viešas, kaip ir tūkstančiai kitų KGB dokumentų. Ir jūs galite jį paviešinti ir nebus jokios atsakomybės“, – sakė D.Stancikas.

„Vakaro žinios“ pasiteiravo, ar centre vis dar dirba jo buvusi generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė, kuriai vadovaujant ir buvo paskelbta dėmę ant Lietuvos šviesuolių užtraukusi informacija. „Ji išėjo į užtarnautą poilsį ir dabar baiginėja tremčių vardyną, kurį planuoja baigti iki šių metų gruodžio pabaigos. Tai yra darbas visuomeniniais pagrindais“, – atsakė A.Jakubauskas.