Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Popiežius Jonas Paulius II per nepavykusį 1982 metų pasikėsinimą vis dėlto buvo sužalotas
Popiežius Jonas Paulius II. / „Scanpix“ nuotr.

Popiežius Jonas Paulius II per nepavykusį 1982 metų pasikėsinimą vis dėlto buvo sužalotas

Šaltinis 15 min., 2008 10 16

 

Durklu ginkluotas kunigas 1982 metais sužalojo popiežių Joną Paulių II, tačiau šią žinią sugebėta nuslėpti, naujame dokumentiniame filme sako buvęs artimas pontifiko padėjėjas. 

Kardinolas Stanislawas Dziwiszas taip pat atskleidė, jog Jonas Paulius II likus kelioms dienoms iki mirties beveik neįstengė kalbėti ir užsiminė savo padėjėjams, jog praradęs kalbos dovaną turės palikti šį pasaulį.

Dabartinis Krokuvos kardinolas S.Dziwiszas beveik 40 metų buvo Lenkijos vyskupo ir kardinolo Karolio Wojtylos, vėliau išrinkto popiežiumi ir 27 metus vadovavusio Katalikų Bažnyčiai, asmeninis sekretorius bei artimiausias padėjėjas.

Dokumentinis filmas „Liudijimas“, kurio komentatoriumi tapo britų aktorius Michaelas Yorkas, sukurtas daugiausiai pagal pernai išleistą S.Dziwiszo atsiminimų knygą.

Ketvirtadienio vakarą Vatikane įvyks šio filmo oficiali premjera, kurioje dalyvaus popiežius Benediktas XVI.

1982 metų gegužės 12 dieną Jonas Paulius II lankėsi Švč.Mergelės Marijos apsireiškimu pagarsėjusiame Portugalijos mieste Fatimoje. Čia jis atvyko padėkoti, kad liko gyvas per 1981 metų gegužės 13 dieną įvykdytą pasikėsinimą, kai Vatikano Šv.Petro aikštėje į jį šovė Turkijos ekstremistas Mehmetas Ali Agca.

Nestabilios psichikos ultrakonservatyvių pažiūrų Ispanijos kunigas Juanas Fernandezas Krohnas netikėtai puolė popiežių apsiginklavęs durklu, tačiau policija jį parbloškė ant žemės ir suėmė. Iki šiol nebuvo žinoma, kad šio pasikėsinimo metu Jonas Paulius II iš tikrųjų buvo sužalotas.

„Dabar galiu atskleisti, kad Šventasis Tėvas buvo sužeistas. Kai grįžom į kambarį, ten buvo kraujo“, – filme sako S.Dziwiszas. Pontifikas tęsė vizitą neužsimindamas apie žaizdą.

J.F.Krohnas buvo suimtas ir keletą metų praleido Portugalijos kalėjimų, o vėliau paskelbtas šalyje nepageidaujamu asmeniu.

Naujajame dokumentiniame filme pateikiami interviu su S.Dziwiszu, istoriniai kadrai ir aktorių atkurti vaizdai iš popiežiaus gyvenimo, tarp kurių įsiterpia M.Yorko komentarai.

Filme taip pat rodomas paskutinysis popiežiaus pasirodymas į Šv.Petro aikštę atsiveriančiame lange. Šiuose vaizduose matoma, jog nuo Parkinsono ligos ir kitų negalavimų kenčiantis pontifikas buvo kupinas jausmų, tačiau nebeįstengė ištarti nei vieno žodžio.

S.Dziwiszas sakė, jog popiežius, kuriam buvo atlikta kvėpavimą palengvinanti tracheotomija, tada buvo nuvežtas atgal į savo apartamentus ir šiek tiek sustiprėjęs įstengė ištarti: „Jeigu nebegaliu kvėpuoti, man metas išeiti“. Jis mirė po kelių dienų, 2004 metų balandžio 2 dieną, sulaukęs 84-erių.

M.Yorkas sakė, jog dalyvaudamas filmo apie popiežių Joną Paulių II kūrime juto „pagarbią baimę“.

Šis 66 metų aktorius yra sukūręs vaidmenis filmuose „Kabaretas“, „Romeo ir Džuljeta“ ir dešimtyse kitų garsių kino ir televizijos filmų. „Jam stulbinamai sekėsi bendrauti su žmonėmis. Manau, jog tai vadinama žvaigždžių ypatybe, o būdamas popiežiumi jis buvo neabejotina žvaigždė“, – M.Yorkas sakė naujienų agentūrai „Reuters“ duotame interviu.

„Liudijimas“ buvo filmuojamas Romoje, Vatikane ir K.Wojtylos gimtinėje Lenkijoje, kurioje jis dirbo iki 1978 metų, kol buvo išrinktas popiežiumi.