Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Prisikėlimo liudytojai. Kankinystės šventumo liudijimas Skarulių bažnyčios istorijoje

Prisikėlimo liudytojai. Kankinystės šventumo liudijimas Skarulių bažnyčios istorijoje

Šaltinis LRT.lt, laida “Prisikėlimo liudytojai” 2020 09 20

 

Skarulių Šv. Onos bažnyčia – tai niokojusio sovietinio režimo sąlygomis išlikęs skausmingai akivaizdus nenuviliančio tikėjimo simbolis. Viešime išnykusioje parapijos gyvenvietėje, kurios teritorijoje septinto dešimtmečio pradžioje pradėta statyti azotinių trąšų gamykla. Vėliau ji kartu su nepriklausomos Lietuvos verslumo pažanga grėsmingai plėtėsi iki bažnyčios teritorijos ribų. Gamyklos teritorijoje atsidūrė ir vienas iš atminimo kryžių, pastatytas 1941 m. nužudytiems kunigams.

Istorija apie anuos dramatiškus 1941 m. birželio 25 d. įvykius keliauja iš Skarulių klebono, kankinio Pranciškaus Vitkevičiaus artimos aplinkos žmonių prisiminimų. Artėjant frontui prie Jonavos, kur tuo metu jos apylinkėse siautėjo specialūs NKVD būriai, netikėtai iš Skarulių bažnyčios varpinės buvo paleistas šūvis. Gelbėdamas kaimo žmones, kurie jau buvo varomi sušaudyti, kunigas Pranciškus Vitkevičius paprašė kareivių parapijiečius paleisti, o vietoj jų pasiryžo paaukoti savo gyvybę.

Rugsėjo 20 d. LRT PLIUS laidoje „Prisikėlimo liudytojai“ – liūdesį kelianti vieta su savo istorija, kurioje regimas ir kankinystės šventumo liudijimas.