Penktadienį Senosios Žagarės (Joniškio r.) šventovę, vietinių ir piligrimų vadinamą Barboros bažnytėle, papuošė 20 šiaulietės dailininkės Vitos Žabarauskaitės paveikslų. Menininkė, priversta kraustytis iš dirbtuvių, kurias savininkai parduoda aukcione, nusprendė savo darbus dovanoti arba paskolinti ilgalaikėms ekspozicijoms. Vienai jų pagal tematiką pasirinko būtent Žagarę. Su Joniškio kraštu nuo vaikystės sąsajų turinti menininkė sakė, kad Barboros Žagarietės vizija joje tiesiog apsigyveno prieš dvejus metus ir virto dailės kūriniais.
Trys ciklai ir pavieniai darbai
Į Žagarę parapijos klebonas Marius Dyglys kartu su dailininke pargabeno tris ciklus bei pavienių paveikslų – iš viso 20 darbų. Ant skirtingo formato ir dydžio drobių, tarp etnografinių ornamentų ryškėja Barboros Žagarietės atvaizdai: deganti mergelė, malonių teikėja judesyje, klūpančių, keliais einančių piligrimų eilė, guodžiantys ir globojantys angelai. Pasak autorės, šiai tapybos stilistikai pradžią kadaise davė tikri liaudies kūrybos motyvai ant kraičio skrynių.
Drobėms autorė parinko vietas ant Senosios Žagarės bažnyčios sienų po Kryžiaus kelio stotimis. Tad dabar paveikslai išdėstyti dviem aukštais.
Netikėtai kraustytis teko ne pirmą kartą
Darbai turėtų užsibūti ilgai. Vita Žabarauskaitė ir dar trys Šiaulių menininkai vieną gražų pavasario rytą sulaukė skambučių ir pranešimų, kad iki balandžio 10 dienos privalo išsikraustyti iš dirbtuvių, kurioms patalpas nuomojosi daugelį metų. Dirbtuvių pastatą-boilerinę jų savininkė AB „Šiaulių energija“ parduoda aukcione.
„Kaip jaučiausi? Kai tai patiri ne pirmą kartą, pripranti. Iš dirbtuvių tenka išsikelti jau gal šeštą kartą gyvenime“, – „Šiaulių kraštui“ sakė dailininkė.
Menininkė savo gausybę paveikslų pradėjo dalinti. 14 jų, kurtų pagal Selmos Lagerliof kūrybą, padovanojo Kairių, kuriuose yra gimusi, vaikų darželiui, du paveikslus – savo mokyklai (menininkė dirba Gegužių progimnazijoje – aut. past.).
Visus kitus kūrinius paskolino ilgalaikėms ekspozicijoms Kurtuvėnų regioninio parko direkcijai, vienam sveikatingumo centrui, Stasio Šalkauskio gimnazijai ir kitur.
Pati paveikslus pasiūlė klebonui
Barboros ir angelų paveikslus iš pradžių manė vežti į Šiaulių vyskupijos centrą, bet menininkei prie jų nederėjo ekspozicijų erdvė. Tad nusprendė: tegul jie keliaus ten, kam buvo adresuoti.
„Kai dailininkė paskambino, buvau nustebęs, kad yra žmonių iš toliau, kuriems aktuali Barboros Žagarietės tema, kad atsiranda ją tapančių profesionalių menininkų“, – „Šiaulių kraštui“ sakė klebonas Marius Dyglys.
Vita Žabarauskaitė visą ciklą Barboros Žagarietės (Barboros Umiastauskaitės, pamaldžios XVII amžiaus dvarininkaitės, vargšų, ligonių globėjos, o po mirties pagarsėjusios stebuklingais išgydymais tų, kurie jai meldėsi ir prašė pagalbos – aut. past.) paveikslų nutapė 2015 metais.
Netikėtas įkvėpimas
„Aš atitrūkusi nuo šio pasaulio, net nežinojau, kad yra pradėta jos beatifikacijos byla siekiant paskelbti palaimintąja, – prisipažino menininkė. – Per dėdės mirties metines lankiausi Milvydžių koplyčioje, kapinėse ir ten pajutau kažkokią mistiką. Parvažiavusi namo supratau, kad grįžau ne viena. Apėmė tarsi koks apsėdimas, mintis, kad turiu tapyti Barborą Žagarietę.“
Vita Žabarauskaitė sakė jaučianti sentimentų Joniškio kraštui, nes jos ankstyvos vaikystės vasaros prabėgo pas babą Daunoravos dvare.
Kartais senolė pasiūlydavo patiems susigauti maisto, tad eidavo į upelį nešini „bliūdu“ nuo silkių, kuriuo gausiai plaukiojančias žuvis pagaudavo tiesiog jas užvoždami.