Žagarėje (Joniškio rajonas) tris dienas, gegužės 24–26 dienomis, minėti Dievo tarnaitės Barboros Žagarietės ir Šv. Jokūbo vardai. Garsiajai Žagarės mergelei skirtas minėjimas prasidėjo filmo peržiūra, antrą dieną vyko bažnytinės iškilmės ir pašventintas Barborai skirtas kraštiečio Vytauto Jaručio paminklas. O penktadienį organizuotas piligriminis dviračių žygis iki Juodeikių Šv. Jokūbo keliu, kuriame dalyvavo ne tik vietos piligrimai, bet ir svečiai iš kitų miestų.
Apie Barborą kalba mokytoja ir tautodailininkė
Iš Plungės kilusio žinomo dokumentinių filmų autoriaus Justino Lingio filme apie Barborą Žagarietę glaustai pateikta jos pamaldaus gyvenimo istorija, kurią papildo gyvas mokytojos Almos Kančelskienės ir tautodailininkės Aušros Petrauskienės pasakojimas. Jos dalinasi iš Žagarės močiučių išgirstais liudijimais apie stebuklingas mergelės galias, padedant vargšams ir ligoniams, apie jos šventą kūną, kurio neprarijo net kraštą siaubusių švedų sukeltas gaisras, apie angelą, kurį žagariečiai tarsi padėką Barborai kasmet Kūčių vakarą iš žvakučių dėlioja ant Senosios Žagarės bažnyčios kalnelio šlaito.
Tautodailininkės šneką, kad jos ir miestelėnų kuriami angelai yra visus jungiančio gėrio simbolis, turintis sąsajų su pačia Barbora Žagariete, papildo moksleivės Augustinos Kučinskaitės vaidybiniai intarpai su lėlėmis–angelais.
A. Petrauskienė po filmo, kuris parodytas trečiadienio vakarą, peržiūros sakė buvusi netikėtai į filmavimą pakviesta kunigo Mariaus Dyglio. Viskas vyko žiemą, artėjant didžiosioms metų šventėms. Režisieriaus Justino Lingio filmuojama tautodailininkė suprato turinti per mažai žinių, kad galėtų kalbėti apie Barborą Žagarietę, tad ji telefono skambučiu „pagavo“ iš mokyklos grįžtančią pedagogę A. Kančelskienę, vedusią ne vieną ekskursiją, kuri filme pateikė gerokai daugiau informacijos.
Klebonas Marius Dyglys pasakojo, kad filmas apie Barborą Žagarietę yra ciklo „Moterys vyrų šešėlyje“ dalis. Jis jau buvo parodytas per vieną televizijos kanalą, apkeliavo daug miestų, bendruomenių ir pagaliau pasiekė Žagarę.
Kraštiečio sukurtas paminklas
Barborai Žagarietei savo „duoklę“ atidavė ir iš čia kilęs menininkas Vytautas Jarutis, pagal kurio projektą mokiniai sukūrė metalo paminklą su sakralinių vertybių, gyvybės, šviesos, sveikatos, dangaus pasiuntinio, amžinybės simboliais: kryžiumi, rože, balandžiu, akmeniu.
Jis pastatytas Senosios Žagarės bažnyčios šventoriuje, kur ketvirtadienį buvo pašventintas Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio. Kunigas M. Dyglys perskaitė renginyje dalyvavusio, bet dėl ligos sunkiai kalbančio menininko Vytauto Jaručio laišką, kuriame jis pasakoja apie netikėtą su Barbora Žagariete susijusį sapną, apie tai, kaip būdamas dvejų metų Žagarėje vos nenuskendo ir lyg per stebuklą buvo išgelbėtas, kaip pokario metais miške pasiklydę vos nepateko ginkluotiems NKVD nariams, bet tarsi kažkieno rankos buvo išvesti teisingu keliu.
Nukalė paminklą su mokiniais
Šiais metais Vytautas Jarutis prisiminė Barborą. Žagarėje gimęs meninės kalvystės Lietuvoje pradininkas mano, kad ne be Aukščiausiojo pagalbos jam sekėsi, nors patyrė vieną širdies ir dvi piktybinių auglių operacijas. Visos žaizdos gijo stebėtinai greitai ir lengvai, o ir kažkokia nuojauta leido suskubti pas medikus, ligų neužleidžiant.
Pakalbėjęs su Žagarės gimnazijos mokytoja Alma Kančelskiene menininkas nutarė skirti savo darbą Barborai Žagarietei. Kadangi jis garbaus amžiaus, skulptūrą gaminant talkino mokiniai. V. Jaručiui, kalviui Juozui Kavaliauskui bei Almai ir Virgilijui Kančelskiams už iniciatyvą ir jos įgyvendinimą vyskupas E. Bartulis įteikė padėkos raštus.
Savo ruožtu, mokytoja A. Kančelskienė padėkos žodį tarė akmenį postamentui davusiam žagariečiui Alvydui Malinauskui, užrašus iškalusiam kalneliškiui Jonui Srūgiui, skulptūrą betonuojant laiko negailėjusiam Edmundui Vaičiuliui.
Žagariečiai meno darbui sukurti ir pastatyti suaukojo 939 eurus.
Kunigas Marius Dyglys padėkojo Žagarės bendruomenės „Veidė“ vadovei Dianai Sičiovienei, kuri surinko iš žagariečių gėlių sodinukų ir organizavo angelo ant kalvelės šlaito prie bažnyčios sodinimo akciją. Vėliau visi Barboros Žagarietės šventės dalyviai aplankė jos kriptą ir klebono buvo pakviesti piligrimų vaišėms, kur košę ir arbatą virė Povilas Mikalajūnas.
O penktadienį popiet organizuotas dviračių žygis Šv. Jokūbo keliu nuo Senosios Žagarės bažnyčios iki Juodeikių Vytauto Didžiojo paminklo.