Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Šiauliuose atidarytas Pasaulio tautų teisuolių skveras

Šiauliuose atidarytas Pasaulio tautų teisuolių skveras

Šaltinis siauliugidas.lt, 2021 10 25

 

Šiaurės Lietuvoje gyvenusių žydų gelbėtojų – Pasaulio tautų teisuolių – atminimas gražiai įamžintas simbolinėje Šiaulių vietoje. Naujai atgimusiame skvere prie Ežero ir Vilniaus gatvių, greta buvusios Šiaulių geto teritorijos ir Chaimo Frenkelio vilos, atsirado įspūdingas memorialas. Šio ypatingo istorinės atminties objekto atidaryme sulaukta gausybės garbių svečių.

Prasminga, kad Pasaulio tautų teisuolių skveras Šiauliuose atsirado teritorijoje tarp dviejų šiauliečiams svarbių objektų. Vienas – žinomo pramonininko Chaimo Frenkelio vila, simbolizuojanti klestėjimą, progresą ir sėkmę, kitas – paminklinis akmuo žymintis Antrojo pasaulinio karo metu veikusio žydų geto vartus  – tarsi mirties, kančios ir nusikaltimų žmogiškumui simbolis. Šiais metais, kai minime 80-ąsias didžiųjų tremčių, netekčių, Lietuvos okupacijos ir Holokausto pradžios metines, naujoje erdvėje sukurtas memorialas kvies čia apsilankiusius pagerbti šviesuolius. Didvyrius, kurie rizikuodami savo pačių ir savo šeimos gyvybėmis, Holokausto metu gelbėjo žydus nuo išžudymo.  Prezidentas, Šiaulių miesto garbės pilietis Valdas Adamkus yra sakęs, kad Pasaulio tautų teisuolį herojumi pavadinti per maža. Teisuoliai – tai žmonijos širdis, į kurią, kaip į bedugnį šulinį, susirenka mūsų kančios. Šiaulių miesto ir regiono Pasaulio teisuolių pavardės iškaltos atidarytame skvero memoriale.

Į iškilmingą Pasaulio tautų teisuolių skvero atidarymo ceremoniją atvyko Pasaulio tautų teisuoliai ir jų artimieji,  Lietuvos Respublikos  Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Izraelio ambasadorius Yossefas Levy, Vokietijos ambasadorius Matthiasas Peteris Sonnas, JAV ambasadorius Robertas Gilchristas, Japonijos ambasadorius Tetsu Ozakis, Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky ir Šiaulių žydų bendruomenių nariai, Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys ir NATO integravimo pajėgų Lietuvoje vadas Peteris Nielsenas, Seimo nariai.

„Prisimenant Holokaustą – nekaltų žmonių aukomis ir didžiuliu skausmu paženklintą mūsų istorijos tarpsnį – nevalia pamiršti ir didingo žmogiškumo bei aukščiausių humanizmo idealų, kuriuos net ir šiuo tragišku tarpsniu savo darbais atspindėjo Lietuvos žydų gelbėtojai – mūsų šalies Pasaulio tautų teisuoliai. Savo asmeniniu pavyzdžiu jie įrodė, jog gėris egzistuoja net ir tamsiausiais žmonijos gyvenimo laikotarpiais“, – ceremonijos metu kalbėjo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas.

Šiaulių meras už įamžintą istorinę atmintį padėkojo Pasaulio tautų teisuolių skvero autoriui dizaineriui Adui Toleikiui ir architektei Ilonai Voznienei. Specialūs atminimo ženklai įteikti visiems renginio garbės svečiams.

Memorialą pašventino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

Pagerbiant Pasaulio tautų teisuolių atminimą nuo Šiaulių miesto savivaldybės ir visų Lietuvos žmonių ant memorialo padėtas simbolinis rožės žiedas, perrištas Lietuvos ir Izraelio vėliavų spalvų juostelėmis, uždegta atminimo žvakė.

Renginys užbaigtas pagarbos salvėmis Pasaulio tautų teisuoliams, kurias atliko Lietuvos kariuomenės kariai.

Po skvero atidarymo, renginio dalyviai pakviesti vykti į Dainų parką, kur sodinant simbolines sakuras, buvo atiduota pagarba dar vienam garsiam žydų gelbėtojui. Pernai, tik pradedant kurti sakurų sodą Šiauliuose, medelių sodinimo akcija buvo dedikuota žinomiausiam Lietuvoje japonui Čijunei Sugiharai ir jo nuopelnams žmogiškumui atminti. Šiemet svarbiausias pasaulio humanistines vertybes – žmogiškumą ir taiką – simbolizuojantis parkas dar išsiplėtė. Sakurų sodinimą inicijavusios Šiauliuose įkūrusios bendrovės „INTUS Windows“ kolektyvas, padedamas garbių renginio svečių, parką papildė dar 30 medelių.

Pasak Šiaulių mero, tai itin gražus ir įkvepiantis socialiai atsakingo ir bendruomeniško verslo pavyzdys. Prie medelių sodinimo prisidėjo Šiaulių miesto garbės piliečiai ir Jubiliejų mininčios J. Janonio gimnazijos bendruomenės nariai.

Pasaulio tautų teisuoliams skirtus renginius užbaigė Šiaulių „Aušros“ muziejaus Venclauskių namuose vykusi Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejaus atstovų paskaita.

Šiaulių miesto savivaldybės informacija

Vitalio Lebedžio nuotr.