Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Prisikėlimo liudytojai. Dievo kankinys, Lietuvai prisiekęs valstybininkas galėjo emigruoti, bet pasirinko Tėvynę

Prisikėlimo liudytojai. Dievo kankinys, Lietuvai prisiekęs valstybininkas galėjo emigruoti, bet pasirinko Tėvynę

Šaltinis LRT.lt, laida “Prisikėlimo liudytojai”, 2020 02 16

 

Šį sekmadienį, vasario 16-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės dieną, LRT PLIUS laidoje „Prisikėlimo liudytojai“ istorijos mokslų daktarės Vilmos Bukaitės pasakojimas apie Lietuvos kankinį, Dievo tarną, Nepriklausomybės Akto signatarą, lietuvybės gaivintoją Vladą Mironą.

Vladas Mironas – vienintelis Lietuvos istorijoje kunigas 1938 m. tapęs Nepriklausomos Lietuvos ministru pirmininku. Tauta šią žinią priėmė prieštaringai. Vieniems atrodė neįprasta, jog premjeras yra kunigas, kai kam nepatiko jo nuosaikumas ir noras visus keblius klausimus spręsti taikiai, derybomis. Kaip bebūtų, visuomenė V. Mironą vertino kaip asmenybę ir tam, matyt, įtakos turėjo jo iškili ganytojiška veikla. V. Mironas buvo ir tradicinis, ir modernus kunigas. Vadovavosi jis tuo metu popiežiaus raginimu kurti visuomenines organizacijas, todėl savo veiklą susiejo su labdaros, socialiniu, parapiniu, sielovados darbu. Vilniuje įsteigė švietimo draugiją „Rytas“, 1916 m. jo vadovaujamas Trakų švietimo komitetas įkūrė apie 90 mokyklų.

Prasidėjus dramatiškiems Lietuvos istorijos įvykiams, Vladas Mironas net keturis kartus buvo suimtas KGB veikėjų. Turėjęs galimybę pasitraukti į vakarus, Lietuvai prisiekęs valstybininkas, kunigas V. Mironas nusprendė likti tėvynėje. Deja, tėvynėje nuteistas ir išsiųstas kalėti į žiaurumu garsėjantį Vladimiro kalėjimą Rusijoje. Jo palaidojimo vieta iki šiol nežinoma.