Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Šalkauskio premijos laureatas: reikia uolos, ant kurios būtų statomas žmogaus gyvenimo dvasinis pastatas
Eugenijus Bartulis / BNS nuotr.

Šalkauskio premijos laureatas: reikia uolos, ant kurios būtų statomas žmogaus gyvenimo dvasinis pastatas

Autorius Aina Mizgirdė
Šaltinis LRT.lt, 2020 10 06

 

Šiauliuose įteikta filosofo, visuomenės veikėjo Stasio Šalkauskio premija. Už Šalkauskio minties įprasminimą ir plėtojimą 12-uoju premijos laureatu tapo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.

 

12-uoju Stasio Šalkauskio premijos laureatu tapęs Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis sako, kad jam žymaus filosofo skleistos idėjos labai artimos.

Eugenijus Bartulis / Stop kadras

„Jis troško, kad mūsų kultūra būtų apvainikuota dvasingumu, kitaip jis sako, ta mūsų civilizacija taps tuščiavidurė. Reikia pagrindo, reikia tam tikros uolos ant kurios būtų statomas Lietuvos ir kiekvieno žmogaus gyvenimo dvasinis pastatas“, – kalba premijos laureatas E. Bartulis

Šiaulių vyskupas gautą 2000 eurų premiją žada pervesti į Lietuvos jaunimo dienų organizatorių sąskaitą. Esą kadaise ir S. Šalkauskis labai rūpinosi jaunąja karta.

Lietuvos kultūros fondo iniciatyva 1991-aisias įsteigta S. Šalkauskio premija skiriama už tautos kultūros, meno, mokslo ir filosofinės minties turtinimą bei ugdymą. Premijos laureatais yra tapę Romualdas Ozolas, Sigitas Tamkevičius, Valdas Adamkus, Leonidas Donskis, Libertas Klimka.

Stasys Šalkauskis (1886–1941) su šeima. Ekspozicijos fragmentas Šv. Jonų bažnyčioje / Pranešimo autorių nuotr.

„Yra daug ir garbių profesorių laureatais tapusių, kurie už rašto darbus, už mąstymo dalykus. O Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, beje svarbi asmenybė visai Lietuvai, jis labai daug daro, kad tas tikėjimas ir Dievo šviesa, ir apskritai tikėjimas, kad gyvuotų gyvenime“, – sako premijos komisijos narys Hubertas Smilgys.

Tarpukario Lietuvoje S. Šalkauskis užėmė ypatingą vietą intelektualų gretose. Jo filosofinė mintis ir puoselėtos idėjos prisimenamos ir šiandien.

„Kai kurie žmonės sako, kaip jis galėjo būti toks patrauklus, jeigu tie raštai tokie sunkūs, tokie logiški, sakiniai ilgi. Bet jo asmenybės žavesys buvo kitas dalykas“, – tikina S. Šalkausko marti Ritonė Šalkauskienė.

S. Šalkauskis buvo vienas garsiausių Tomo Akviniečio tyrinėtojų, kultūros filosofijos pradininkas, paskutinis tarpukario Lietuvos Vytauto Didžiojo universiteto rektorius. Premija teikiama kas dvejus metus minint filosofo gimimo metines.