Praėjusį savaitgalį Romoje, Ukrainoje, Lietuvoje ir Lenkijoje buvo iškilmingai minimos šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystės 400-ųjų metinių liturginės iškilmės.
Lietuvos Respublikos ambasada prie Šventojo Sosto ir Maltos ordinui feisbuko paskyroje dalijasi svarbiais pastarųjų dienų įvykiais. Pranešama, kad lapkričio 10 d. Lietuvos Respublikos ambasadoje prie Šventojo Sosto ir Maltos ordinui įvyko Europos Sąjungos ambasadorių prie Šventojo Sosto susitikimas su apaštališkuoju nuncijumi Ukrainoje arkivyskupu Visvaldu Kulboku.
Nuncijus dalinosi karo patirtimi, ateities matymu ir nepalaužiamu tikėjimu gėrio ir tiesos pergale. Parama kovojančiai Ukrainai yra mūsų viltis ir garantija, kad niekada nenusigręšime nuo kančios ir neiškraipysime tiesos, rašoma ambasados žinutėje.
Arkivysk. V. Kulbokas atvyko į Romą švęsti graikų apeigų katalikų Polocko arkivyskupo šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystės 400 metų jubiliejaus. Į šią liturginę iškilmę atvyko ir Ukrainos graikų apeigų Katalikų Bažnyčios vadovas Kyjivo ir Haličo didysis arkivyskupas Sviatoslavas Ševčukas, Šv. Juozapato bazilijonų ordino protoarchimandritas kun. Robertas Lyseiko OSBM, gausus būrys ordino narių. Iškilmėje dalyvavo ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.
2023-iuosius Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Šv. Juozapato metais. Taip pagerbiamas 1623 m. lapkričio 12 d. gyvybę už Bažnyčios vienybę paaukojęs graikų apeigų katalikų Polocko arkivyskupas Juozapatas Kuncevičius, kurio gyvenimas, veikla ir gerbimo istorija sieja Lietuvą, Ukrainą, Baltarusiją ir Lenkiją.
Ta proga su oficialiu vizitu Vatikane lankosi Lietuvos Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Kaip praneša Lietuvos Respublikos ambasada prie Šventojo Sosto, lapkričio 12 d. Lietuvos Respublikos Seimo pirmininkė V. Čmilytė-Nielsen darbo vizitą Vatikane pradėjo kartu su Ukrainos, Lietuvos ir kitų šalių piligrimais švęsdama šv. Juozapato kankinystės 400-ųjų metinių liturgines iškilmes.
Lapkričio 13 d. Seimo pirmininkę priėmė popiežius Pranciškus ir Vatikano Valstybės sekretorius Pietro Parolinas. Vizito metu ją lydėjo patarėjas užsienio politikos klausimais Rolandas Kačinskas ir Lietuvos Respublikos ambasadorė prie Šventojo Sosto ir Maltos ordinui dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė.
Jubiliejinės iškilmės prasidėjo lapkričio 11 d. vakare vigilijos pamaldomis prie šv. Juozapato kapo, Šv. Petro bazilikoje, kurioms vadovavo Ukrainos graikų apeigų Katalikų Bažnyčios vadovas Kyjivo ir Haličo didysis arkivyskupas S. Ševčukas. Lapkričio 12-ąją, pagrindinę minėjimo dieną, Šv. Petro bazilikoje buvo švenčiama iškilminga dieviškoji liturgija, kuriai vadovavo arkivysk. S. Ševčukas, homiliją sakė Vilniaus arkivyskupas metropolitas G. Grušas.
Jubiliejiniame šventime Vatikane dalyvauja ir daugiau svečių iš Lietuvos. Tarp jų – Bažnytinio paveldo muziejaus vadovė Rita Pauliukevičiūtė su muziejaus parodų kuratore Vaiva Vasiliauskaite – jos abi yra Bažnytinio paveldo muziejuje surengtos tarptautinės parodos „Tegul visi bus viena. Šv. Juozapato Kuncevičiaus kankinystei – 400“ kuratorės.
Lietuvos Respublikos ambasada prie Šventojo Sosto ir Bažnytinio paveldo muziejus partnerių teisėmis dalyvauja Ukrainos katalikiško universiteto organizuotoje konferencijoje „Tapatybė ir kultas: teologinis, kultūrinis ir religinis Šv. Juozapato Kuncevičiaus aspektai“ lapkričio 13–14 d. vykstančioje Popiežiškajame krikščioniškųjų Rytų studijų institute (Pontificio Istituto Orientale). Bažnytinio paveldo muziejaus parodų kuratorė Vaiva Vasiliauskaitė pristatė Vilniuje esantį bazilijonų paveldą pranešime „Vilnius – religinis ir kultūrinis bazilijonų centras Abiejų Tautų Respublikoje. Juozapato Kuncevičiaus ir bazilijonų paveldas Lietuvoje“.
Konferencijoje taip pat dalyvauja dr. Dzianis Liseičikau (Europos humanitarinis universitetas, Vilnius) su pranešimu „Miestas po tragedijos: Vitebsko gyventojų gyvenimo strategijos po Juozapato Kuncevičiaus nužudymo, 1623–1644 m.“
Kiti konferencijos pranešėjai yra iš Ukrainos, Lenkijos, Vokietijos, Austrijos, Suomijos, Prancūzijos, Nyderlandų, JAV, Popiežiškojo krikščioniškųjų Rytų studijų instituto – tai liudija apie šv. Juozapato svarbą Visuotinėje Bažnyčioje. Konferenciją tiesiogiai transliuoja Popiežiškojo krikščioniškųjų Rytų studijų instituto jutubo kanalas, įrašas išliks, tad besidomintiesiems aptariama tema konferencija bus prieinama ne tik aktualiuoju metu.
Svečių būryje yra ir dr. Aldona Vasiliauskienė, istorikė, pedagogė, visuomenės veikėja, Lietuvos katalikų parapijų ir lietuvių dvasininkijos veiklos tyrinėtoja, Lietuvių katalikų mokslo akademijos akademikė. Ji nuo 2001-ųjų pirmoji pradėjo plačiai tirti lietuvių ir ukrainiečių istorinius bei kultūrinius ryšius, Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istoriją, jo veiklą Lietuvoje ir Ukrainoje.
Lietuvoje mūsų dar laukia nemažai renginių, skirtų Šv. Juozapato metams.