Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Laiškas, atėjęs po 46 metų
Kun. Antano Kaubrės laiško antraštė. Jolantos Klietkutės OFS nuotrauka

Laiškas, atėjęs po 46 metų

Autorius Jolanta Klietkutė OFS
Šaltinis bernardinai.lt, 2021 05 13

Ryto metą pasiunčiau savo žmoną pas tą patį gydytoją D. Karlinskį pasakyti, kad negerėja, bet blogėja. Jis nedavė daugiau jokių vaistų ir pasakė: „Aš ne Dievas, aš neišgydysiu.“ Rapolas Žigas, aplankęs mane, paskiau sakė darbininkams, kad aš (Lazauskas), jei kada buvęs žmogus, tai daugiau galima jau nelaukti. Mane taip jau labai nusilpusį ligonį atėjo aplankyti Tėvas Dominikas Kaubrė. Jis patarė kreiptis prie Tėvo Ambroziejaus Pabrėžos, nes aiškiai matė, kad išgyti galima tik su Dievo pagalba. Negalėdamas ištarti žodžio, prašiau vien akių žvilgsniu savo žmoną, kad nueitų į kapus prie Tėvo Ambroziejaus Pabrėžos kapo. Ji nenorėjo eiti, nes, jai išėjus, galėjau numirti. Pagaliau išėjo. Jai išėjus, po kelių minučių visi skausmai momentaliai pasibaigė, ir aš užmigau. Parėjusi žmona nustebo: paliko mane baisiausiuose skausmuose, rado ramiai bemiegantį. Pabudęs jaučiausi be skausmų, tik dar buvau labai silpnus, tad keltis dar negalėjau.

Nuo tos valandos sveikata pradėjo eiti vis geryn ir geryn. Greit visai pasveikau ir galėjau gerai valgyti, tuo tarpu kai sirgdamas, kelias dienas išbuvau ne tik nieko nevalgydamas, bet nenurydamas nė vandens lašelio. Aš pats ir kiti labiausiai stebisi tuo, kad aš taip staigiai ir greit pagijau; pajutau, tarsi kokia tai ranka visus skausmus nukėlė. Dabar jau du metai esu visai sveikas; per tą laiką visados gerai jaučiausi ir jokie skausmai neužėjo; esu pilnoje sveikatoje, kaip buvęs.“ Minėtasis Jeronimas Lažauskas, kuris savo per Tėvo Ambroziejaus Pabrėžos užtarimą stebėtiną išgijimą nupasakojo 1934 m. lapkričio mėn. 4 dieną, kurį patvirtino jis pats ir jo žmona Mikalina Lažauskienė, ir šiandien yra visai sveikas ir puikiai jaučiasi.“

Ignas Jablonskis, 1938 m. Kretingos muziejaus nuotrauka

To paties įvykio detales 1991 metais leidinyje „Mūsų žodis“ nupasakoja muziejininkas Ignas Jablonskis: „Jeronimas Lažauskas, senas Kretingos miesto gyventojas, iki 1940 metų dirbo staliumi Kretingos Pranciškonų vienuolyne, o vėliau Statybos organizacijų dirbtuvėse. Žmogus buvo labai rimtas, praktikuojantis katalikas, negėrė svaigalų ir nerūkė. Jį labai gerai pažinojau ir visiškai juo pasitikėjau. 1967 metų pavasarį apsilankęs pas mus papasakojo, kad dirbdamas šaltose stalių dirbtuvėse susirgo tuberkulioze. Liga greit progresavo, o kretingiškių gydytojų pagalba nepadėjo, nes gerų vaistų tuberkuliozės gydymui dar nebuvo. Iš plaučių pro burną pasileisdavo kraujas. Žmogus visiškai išseko, artėjo mirtis.

Vieną vakarą, Jeronimui ypač blogai jaučiantis ir nebesant vilties išbūti per naktį, jauną vyrą labai mylėjusi žmona, nebežinodama, ką daryti, nubėgusi į šalimai esančias Kretingos miesto senąsias kapines, suklupusi prie A. Pabrėžos kapo ir padariusi apžadus, prašydama išgelbėti jos vyrą. „Tą vakarą aš buvau labai sunkioje būklėje, – kalbėjo J. Lažauskas. – Iš burnos tarpais pasirodydavo kraujas, kurio pats nebeįstengdavau nusivalyti. Vos beatgaudavau kvapą. Nebesuvokiau aplinkos… Tik staiga pajutau kažkokį lengvumą. Lyg kokią sunkią naštą nuo krūtinės būtų nuėmę. Ėmiau kviesti žmoną, tačiau jos nebuvo. Kai ji netrukus grįžo, mano nuostabai nebuvo galo. Aš vėl galėjau normaliai kvėpuoti, aiškiau pradėjau matyti. Gerai pamenu, kai žmona apsikabinusi mane, verkdama iš džiaugsmo vis kartojo: „Ambrozijus išklausė manęs, Ambrozijus išklausė. Garbė jam.“ Tada supratau, kam turiu būti dėkingas už savo, stebuklingą pagijimą“, – užbaigė Jeronimas Lažauskas.“

Kodėl publikacijos pradžioje cituotas laiškas atsirado dabar? Kodėl man? Kodėl iš viso atsirado? Manau, kad tai yra paguoda ir viltis kenčiantiems nuo covido, dūstantiems ir nematantiems išeities. Juk anų laikų žmogus sirgo plaučių uždegimu ir neprakvėpavo; per Jurgio Pabrėžos užtarimą sulaukė Dievo paguodos ir išgydymo… Tai yra ženklas mūsų laikams, mūsų dienoms, kad net sunkiausiose gyvenimo situacijose turėtume viltį Dieve.