Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Ant monetos – kardinolo V. Sladkevičiaus kvietimas gyventi gerumu ir viltimi

Ant monetos – kardinolo V. Sladkevičiaus kvietimas gyventi gerumu ir viltimi

Autorius Pagal Eltą

Šaltinis XXI amžius, 2005 07 15

 

Valstybės dienos išvakarėse Lietuvos bankas išleido sidabrinę 50 litų monetą, kurioje pirmą kartą vaizduojama daugelio Lietuvos žmonių pažinota asmenybė – šviesaus atminimo kardinolas Vincentas Sladkevičius.

Į apyvartą išleista 50 litų proginė moneta, skirta kardinolui Vincentui Sladkevičiui

Pasak Lietuvos banko valdybos pirmininko Reinoldijaus Šarkino, kolekcinė moneta – viena gražiausių iš 43 banko išleistų proginių monetų. Jos reverse dailininkas Giedrius Paulauskis pavaizdavo 2000 metais mirusio kardinolo portretą ir herbą. Monetos averse – stilizuotas Kristaus kančios ženklas, o briaunoje – dvasininko žodžiai: „Gyvenkime gerumu ir viltimi“.

Dėkodamas Lietuvos bankui, kad Valstybės dienos išvakarėse visuomenei padovanojo proginę monetą, Kauno arkivyskupo generalinis vikaras vyskupas dr. Jonas Ivanauskas pabrėžė, kad ji įamžina asmenį, kuris savo gyvenimu paliudijo sudėtingą Lietuvos istoriją. „Gerai prisimename drąsų popiežiaus Jonio Pauliaus II sprendimą dar Lietuvai neatgavus nepriklausomybės paskirti Kaišiadorių vyskupą V. Sladkevičių kardinolu. Tai mums visiems buvo labai netikėta“, – prisiminė vysk. J.Ivanauskas.

Monetos dailininkas vilnietis Giedrius Paulauskis Renato Neverbicko (ELTA) nuotraukos

„Kai Šventasis Tėvas Vatikane mane pasveikino, nuolankiai jam pareiškiau: „Non sum dignus“ – nesu vertas. O jis atsakė: „Ir gerai, kad nesijauti vertas. Būtų blogiau, jei jaustumeisi vertas“, – yra pasakojęs kard. V. Sladkevičius.

Šviesaus atminimo dvasininkas tuomet sakė troškęs vieno – kad pateisintų Šventojo Tėvo ir savo tautos viltis, todėl į kardinolo herbą paprašė įrašyti žodžius: „Padaryk mane gerumo ženklu“.

LB valdybos pirmininkas Reinoldijus Šarkinas (kairėje) ir Kauno arkivyskupo generalvikaras vyskupas dr. Jonas Ivanauskas

Pasak vyskupo J. Ivanausko, kardinolas V. Sladkevičius savo asmenyje sujungė tikrovišką Lietuvos istoriją – pirmasis kardinolas naujosios Lietuvos istorijoje išgyveno tremtį, buvo prie Lietuvos Nepriklausomybės ir atgimimo lopšio ir iki šių dienų išliko artimas daugeliui Lietuvos žmonių, kurie jį vis dar prisimena – jo ypatingą meilę žmogui, plačią širdį, tėviškumą ir jautrumą.

Šiemet rugpjūčio 20 dieną bus minimos šios iškilios asmenybės 85-osios gimimo metinės.

“Kaip ir visos proginės monetos, skirtoji kardinolui taps mūsų istorijos dalimi”, – monetos pristatyme sakė vyskupas. – Tokios monetos – ne tik numizmatams, žmonėms, kurie domisi pinigais, bet kartu ir kultūros, istorijos, visuomenės gyvenimo turtas”.

Kardinolo V. Sladkevičiaus moneta išleista 2 tūkstančių vienetų tiražu, nukaldinta iš 925 prabos sidabro, jos skersmuo 38,61 milimetro, sveria 28,28 gramo. Jai skirtą lankstinuką parengė kardinolo V. Sladkevičiaus memorialinio muziejaus Kaune vedėja Irena Petraitienė.

Poniai Irenai, vyskupui J. Ivanauskui ir monetos dailininkui G. Paulauskiui banko valdybos pirmininkas R. Šarkinas tradiciškai įteikė pirmąsias progines monetas.

Valstybės dienos išvakarėse pristatytas pinigas – trečiasis, kuriame vaizduojamas dvasininkas. 1993 metais Lietuvos bankas išleido 10 litų monetą, skirtą popiežiaus Jono Pauliaus II apsilankymui Lietuvoje, o 2001 metais – 50 litų proginę monetą, skirtą Žemaičių vyskupo Motiejaus Valančiaus 200-osioms metinėms.