Šeštadienį Šiauliuose atidengta memorialinė lenta Kryžių kalno atkūrėjui, Helsinkio grupės nariui, Lietuvos pasipriešinimo sovietiniam okupaciniam režimui veikėjui, Vyčio Kryžiaus ordino kavalieriui Mečislovui Jurevičiui.
M. Jurevičiaus atminimas įamžintas ant Spindulio gatvės 6-uoju numeriu pažymėto daugiabučio, kuriame garbus šiaulietis gyveno.
Ceremonijos iniciatorius, politinis bei visuomenės veikėjas, poetas, disidentas Kazimieras Alminas susirinkusiesiems sakė, kad ši atminimo lenta „Šiauliams primins, jog iš šito namo į plyną lauką 1973 metais buvo išneštas pirmas kryžius po visiško Kryžių kalno sunaikinimo“. Kryžius buvo nuleistas iš penktojo aukšto, kuriame gyveno M. Jurevičius.
Memorialinę lentą atidengė jo artimieji, Seimo narys Stasys Tumėnas, miesto meras Artūras Visockas. Dalyvavo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. Jis prisiminė metus, kai būdamas jaunas kunigas lankėsi M. Jurevičiaus bute.
„Tai žmogus, kuris man parodė gražų kelią į tiesą, į drąsą. Dėkui už jo parodytą ištikimybę Dievui ir religijai“, – dėkojo vyskupas.
Seimo nario S. Tumėno žodžiais, M. Jurevičius daug prisidėjo prie Lietuvos atkūrimo, nes buvo Helsinkio grupės narys, kuris pasauliui kalbėjo apie žmogaus teisių pažeidimus, jis – vienas iš pagrindinių Kryžių kalno atstatytojų.
„Tai tokia brangi praeitis, be kurios nebūtų ateities. Ir tai ne vien skambūs žodžiai. Lenta – tai priminimas, kad jeigu ne tokie žmonės, kaip M. Jurevičius, dabar nebūtų Lietuvos. Toks atminimo įamžinimas prasmingas ne tiek pačiam M. Jurevičiui, kurio jau 17 metų nėra tarp mūsų, kiek mums, gyviesiems“, – sakė S. Tumėnas.
Memorialinės lentos autorius Darius Augulis sakė esantis dėkingas už pasitikėjimą. „Kai M. Jurevičius veikė, aš dar nebuvau gimęs, kai jis nešė kryžių į Kryžių kalną, aš laksčiau su trumpikėmis. Šį iškilų žmogų pažinau analizuodamas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro medžiagą. Ir susižavėjau jo stiprybe.“
Memorialinės lentos atidengimo ceremonijoje dalyvavusiai M. Jurevičiaus dukrai Angelei Janulienei šis gestas labai malonus ir netikėtas.
„Mums labai jautru, kad jį taip pagerbė. Kai Stalinas tėtę ištrėmė į Karagandą (kažkas išdavė, kad jis partizanas), aš dar nebuvau gimusi. Pamačiau jį, kai grįžo – man jau buvo aštuoneri. Jis labai daug skaitė, buvo labai apsišvietęs ir labai stiprios valios. Juk žinojo, kad nešdamas į Kryžių kalną tą kryžių bus suimtas, o vis tiek nešė“, – „Šiaulių kraštui“ sakė Vilniuje gyvenanti M. Jurevičiaus dukra.
Ji dalyvavo, kai M. Jurevičius buvo teisiamas LTSR Aukščiausiame teisme. Moteriai įstrigo tėvo stiprybė. Bet kartu, pasak jos, tėvas buvo ir labai jautrus.
„Kai jį pasodino su žmogžudžiu, tai grįžęs po įkalinimo jis išsiuntė tam žmogžudžiui lašinių ir laišką. Jis pasakė, kad tas žmogus greičiausiai toks tapo, nes jo niekas nemylėjo ir jis nuo nieko negavo laiško“, – atsiminimais pasidalijo A. Janulienė.
Prieš atidengiant memorialinę lentą, Šiaulių vyskupijos Pastoraciniame centre vyko konferencija „Žingsniai Lietuvai“, skirta Helsinkio grupės 40-mečiui bei M. Jurevičiaus gyvenimo žingsniams, vedusiems į tikėjimo ir valstybės laisvę, paminėti.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.