Lietuvos vaikų šventumo garsas

You are currently viewing Vyskupas B. Sloskans ir jo Kryžiaus kelias sovietinio režimo lageriuose

Vyskupas B. Sloskans ir jo Kryžiaus kelias sovietinio režimo lageriuose

Šaltinis Vatican News, 2023 05 17

 

Nors išgyvenę baisias kančias ir kankinimus Solovkų salose ir Sibire, vyskupas ne tik išlaikė savo žmogiškumą, tačiau subrendo tikėjime ir Dievo meilėje.

Puikus Dievo meilės liudytojas – taip galima apibūdinti latvių vyskupą Boleslavą Sloskaną, kuriam XX a. pradžioje teko eiti sunkų Kalvarijos kelią Sovietų Sąjungos lageriuose. Gegužės 16 d. Vatikane apie jį buvo parodytas filmas „Vyskupas pagal Dievo širdį“. Jo peržiūroje dalyvavo Šventojo Sosto valstybės sekretorius kardinolas Pietro Parolinas ir Latvijos prezidentas Edgars Rinkēvičs. Filmo premjera vyko Briuselyje 2018 m.

Dokumentinis filmas pasakoja apie nuolankaus Dievo tarno vyskupo B. Sloskano gyvenimą, jo kančias praėjusiame amžiuje Rusijos vykdyto brutalaus tikinčiųjų persekiojimo kontekste, jo gyvenimą po išlaisvinimo, jo amžininkų liudijimus. Vyskupas Boleslavs Sloskans (1893–1981) buvo areštuotas 1927 m. rugsėjo 16 d., kai ėjo vyskupo pareigas Baltarusijoje.

Nors išgyveno baisias kančias ir kankinimus Solovkų salose ir Sibire, vyskupas ne tik išlaikė savo žmogiškumą, tačiau subrendo tikėjime ir Dievo meilėje. Dar jam gyvam esant tikintieji jį laikė šventu, jis garsėjo širdies ramybe ir skaidriu žvilgsniu. Kankinimų metu vyskupas šypsojosi ir spinduliavo tokia ramybe, kad net persekiotojai stebėjosi ir klausė, kodėl jis šypsosi. Vyskupas atsakė: „Aš šypsausi, nes esu laisvas, o tu – ne“.

Po šešerius metus trukusios Kalvarijos 1933 m. jis atvyko į Latviją, Latvijos vyriausybei ir Bažnyčios vadovams įdėjus dideles pastangas.  II Pasaulinio karo metais buvo priverstas palikti šalį, nuo 1946 m. gyveno Belgijoje iki mirties 1981 m. 2004 m. popiežius Jonas Paulius II jį paskelbė Dievo tarnu. Dievo tarnas vyskupas Boleslavs Sloskans per visą savo gyvenimą kvietė tikinčiuosius melstis su tokiu tikėjimu, kuris kalnus perkelia ir tikėtis net tada, kai atrodo, kad nėra vilties.

Po filmo peržiūros kardinolas P. Parolinas džiaugėsi galimybe pristatyti filmą Vatikane, nes šis renginys liudija latvių tautos ryšį su Šv. Petro įpėdiniu.  Filmo režisierius, beatifikacijos bylos postulatorius kunigas Pascalis Marija Jerumanis pasakojo, kaip lankė visas vyskupo įkalinimo vietas, pabrėždamas kaip šis ganytojas gali padėti mums sudėtingose šių dienų situacijose, kuriose atsidūręs pasaulis, nes buvo taikos vyras ir iškilus Dievo meilės liudytojas.

(DŽ/Vatican News)